Wózek kompletacyjny – czym jest i jak wybrać?
W świecie logistyki wewnętrznej, napędzanym przez dynamiczny rozwój e-commerce, na znaczeniu zyskują procesy realizowane przez wózki kompletacyjne, czyli cały szereg złożonych czynności związanych z przygotowaniem ładunków do wysyłki. Zarządzając obiektem magazynowym należy zrobić wszystko, by każde z tych zadań przebiegało maksymalnie efektywnie, ograniczając ryzyko kosztownych błędów. Odpowiednio dobrany wózek kompletacyjny zwiększa produktywność i komfort pracy operatora, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie możliwości operacyjnych całego obiektu.
Czym jest i jak wybrać odpowiedni rodzaj wózka kompletacyjnego oraz przegląd oferty Crown do wydajnej kompletacji poziomej i pionowej – o tym w poniższym wpisie, zapraszamy!
Co to jest wózek kompletacyjny?
Wózek kompletacyjny to wózek widłowy lub inne urządzenie mieszczące się w definicji środków transportu bliskiego i służące do komisjonowania produktów w obiektach magazynowych i przemysłowych, czyli do wspierania pracowników magazynowych podczas pobierania towarów z wielu miejsc składowania i z różnych poziomów (dlatego wyróżniamy kompletację poziomą i pionową) oraz transport ich do strefy pakowania lub określonego miejsca wysyłki w celu realizacji zamówień klientów. Wózek kompletacyjny to sprzęt obsługiwany ręcznie lub posiadający napęd elektryczny, umożliwiający płynne i bezpieczne przemieszczanie się w magazynie.
Zwróćmy uwagę na fakt, że kompletacja towarów dotyczy zarówno przyjęcia całej palety z towarem, jak i pobrania pojedynczych różnorodnych produktów z kilku poziomów regałów magazynowych. Podczas tego procesu operator wózka musi często zmieniać pozycję ciała – wchodzić i wychodzić z pojazdu wiele razy w krótkich odstępach czasu, podchodzić do regałów, skanować produkty, a te czynności byłoby utrudnione w przypadku dysponowania wyłącznie typowym wózkiem widłowym.
Wózek kompletacyjny, z uwagi na specyfikę pracy, charakteryzuje się inną ergonomią budowy – jest mniejszy, bardziej zwrotny, często posiada pełną amortyzację w płycie podłogowej, daje możliwość regulacji wysokości siedzenia i uchwytów zabezpieczających, przy jednoczesnym zachowaniu znacznych możliwości udźwigu. Dodatkowo może być wyposażony w system automatyzujący zadania i upraszczający przepływ pracy, np. QuickPick Remote, który skraca proces kompletacji i w znacznym stopniu odciąża operatora. Szczególna konstrukcja i udogodnienia wózka kompletacyjnego przyczyniają się do zauważalnego zwiększenia komfortu pracy, minimalizując zmęczenie i obciążenie fizyczne pracownika.
Jak wybrać wózek do kompletacji?
Na wózkach do kompletacji spoczywa jasno sprecyzowane zadanie – mają maksymalnie zoptymalizować czynność kompletowania towarów oraz uczynić ten proces bardziej płynnym, bezpiecznym i skutecznym. Aby wybór odpowiedniego urządzenia okazał się trafny, należy uwzględnić kilka kluczowych czynników, które obejmują:
- specyfikę towaru, czyli rozmiar i rodzaj magazynowanych ładunków,
- wymiary magazynu i szerokości korytarzy roboczych,
- warunki techniczne obiektu, w tym np. jakość i rodzaj posadzki,
- typy używanych systemów regałowych i ich wysokość,
- wymagania dotyczące częstotliwości kompletacji,
- obecność technologii wspierających, czyli czytników kodów kreskowych, mobilnych terminali czy skanerów,
- spostrzeżenia i uwagi od operatorów magazynowych na temat obecnego przebiegu procesu kompletacji w magazynie.
Gruntowna analiza tych elementów pomoże nakreślić obraz idealnego wózka do kompletacji zamówień, takiego, który odpowiada specyfice funkcjonowania obiektu, potrzebom pracowników, co w rezultacie zagwarantuje pewność i bezpieczeństwo transportowanych materiałów.
Wózki kompletacyjne z oferty firmy Crown – przykłady
Crown to światowy lider w produkcji pojazdów obsługujących operacje z zakresu transportu bliskiego materiałów w intralogistyce. Wózki do kompletacji tej firmy cechują się najwyższymi parametrami ergonomii i bezpieczeństwa, niezawodności oraz wydajności, a także szczególną jakością i trwałością wykonania.
Zapraszamy na przegląd wybranych rodzajów pojazdów z kategorii wózków kompletacyjnych.
Zacznijmy od szczególnego modelu – elektrycznego podnośnika magazynowego Crown WAV60, który skutecznie ogranicza używanie drabin w celu pobrania asortymentu o wadze do 115 kg z wyższej półki (do 3 000 mm), zapewnia sprawny przepływ pracy dzięki możliwościom jednoczesnej jazdy i podnoszenia oraz gwarantuje bezpieczeństwo manewrów w korytarzu roboczym o szerokości 800 mm.
Kolejnym modelem, bardzo popularnym i szeroko rozpowszechnionym w magazynach, jest wózek do kompletacji poziomej z serii Crown GPC3000, który opcjonalnie może zostać wyposażony także w podnośnik platformowy wyraźnie ułatwiający kompletację na wyższym poziomie składowania, a także w system QuickPick Remote, który daje możliwość operatorowi do przesuwania położenia pojazdu bez jego fizycznego prowadzenia.
Następnym pojazdem z bogatej oferty firmy jest specjalistyczny wózek do kompletacji pionowej – Crown SP. To wysoce stabilna konstrukcja z kategorii wózków systemowych, umożliwiająca manipulację ładunkiem w imponującym zakresie o wadze do 1 250 kg na wysokości operacyjnej ponad 9 000 mm. Standardowym elementem wyposażenia tego wózka jest elektroniczne wspomaganie układu sterowania, co daje gwarancję płynności jazdy i precyzyjne pobieranie towarów.
Funkcje wózka kompletacyjnego, podsumowanie
Wózek kompletacyjny to często spotykany element wyposażenia magazynu. Korzystanie z niego pozwala na wyraźne zwiększenie produktywności w obrębie procesu kompletacji w obiekcie magazynowym, a to bezpośrednio oddziałuje na szybsze realizowanie zamówień klientów i ich poziom satysfakcji z usługi. Z uwagi na ergonomiczną konstrukcję i wyposażenie w szereg funkcji ułatwiających pracę, jest to chętnie używany sprzęt, który przyczynia się do zmniejszenia obciążeń kręgosłupa, dłoni, ramion i nóg, co zasadniczo poprawia komfort pracy operatora i zmniejsza ryzyko urazów.
W konkluzji, wózek kompletacyjny to bardzo pomocne urządzenie magazynowe używane podczas zbierania towaru i kompletowania zamówień w obiektach obsługujących duże ilości zleceń oraz w takich, które charakteryzują się dużymi powierzchniami składowania. Jednak ostateczna decyzja na temat wyboru konkretnego urządzenia powinna być zawsze poprzedzona indywidualną analizą potrzeb przedsiębiorstwa, uwzględniającą zarówno możliwości finansowe, jak i obserwacje i uwagi ze strony operatorów.